Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI
Wielbiciele prozy Pratchetta
Klub otwarty
by i10


Założony: 2012-03-29 11:15:32
Ostatnia aktywność: 2021-12-15 16:42:57
Postów na forum: 160
161 członków
Oglądany: 30793x

Cykl z Tiffany Obolałą.

Szamano
Szamano - Ptakomaniak · przed dinozaurami
Proszę o opinię . Przeczytałem cały i bardzo mi się spodobał, ale wiem, że są również krytyczne głosy. Dyskusję uważam za otwartą ;).
Fiol78
Fiol78 - Cesarz Narzekalni · przed dinozaurami
Cykl jest dobry, a każdy kto twierdzi inaczej jest głupi.

Dyskusję uważam za zamkniętą.
i10
i10 - Skończył się na Kill'em All · przed dinozaurami
hehe
Zlosliwiec
Zlosliwiec - Superbojownik · przed dinozaurami
Pratchett przygotowuje następczynię dla Babci Weatherwax. Po ostatniej książce zaczynam się spodziewać drugiego sabatu.
myszsza
myszsza - Superbojowniczka · przed dinozaurami
Ktoś może mi powiedzieć, jak w oryginale nazywała się Tiffany, skoro w innym tlumaczeniu nazywa się Aquila Dokuczliwa?
fulmar
fulmar - Superbojownik · przed dinozaurami
Tiffany Aching.
myszsza
myszsza - Superbojowniczka · przed dinozaurami
Z tym tłumaczeniem jest o tyle intrygujące, że Cholewa w "Sztuce świata dysku" również nazywa ją Akwila Dokuczliwa, podobnie jak pani Malinowska Grupińska w "Kapeluszu pełnym nieba". Po czym Piotr Cholewa w swoim tłumaczeniu zmienia ją na Tiffany Obolałą. O ile mogę zrozumieć różne tłumaczenia nazwiska (przydomka?), o tyle przemiana Tiffany w Akwilę jest dla mnie dość dziwne.
Ma ktoś pojęcie, dlaczego?
fulmar
fulmar - Superbojownik · przed dinozaurami
O ile się nie mylę, po prostu Cholewa tłumacząc "Sztukę..." jeszcze nie miał zlecenia na części cyklu z Tiffany, więc dopasował się do już przetłumaczonych tomików. Teraz jest już konsekwentniej, skoro przetłumaczył po swojemu również wcześniejsze tomiki ("Akwili") i tylko pozostał ten relikt w Sztuce.
A że poprzednia tłumaczka dość luźno podeszła do imion (zauważ, że przetłumaczyła Nac MacFeegle'ów jako Fik Mik Figle i aluzję do klanów szkockich diabli wzięli), to inny problem.

Tylko bojownicy należący do tego klubu mogą pisać nowe posty.