Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze CCXCV - nie podoba mi sie ten hymn

72 578  
366   24  
W dzisiejszym odcinku "Zatrzymanych..." między innymi nieposłuszny naukowiec, długo oczekiwana dostawa oraz smutny los pewnej słonicy.

#1. Notre-Dame o zachodzie słońca, 7 czerwca 1914 roku. Fot. Léon Gimpel

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Młody uczestnik powstania węgierskiego. Budapeszt, Węgry, 4 listopada 1956 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Szympans poddawany hipnozie, Holandia, 1941 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Pierwsza partia wódki z Rosji po zniesieniu prohibicji w dniu 5 grudnia 1933 r. Nowy Jork, 1934 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. "Bankiet okaleczonych twarzy" dla żołnierzy francuskich, którzy odnieśli poważne obrażenia podczas pierwszej wojny światowej, Paryż, 1925 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Zdjęcie lotnicze zniszczonej platformy startowej i magazynów rakiet V-1 we francuskiej miejscowości Beauvoir. Wioska była co najmniej 9 razy bombardowana przez amerykańskie samoloty. Czas wykonania zdjęcia: 1944 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Ostatnie chwile słonicy Tyke, 1994 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Słonica Tyke została schwytana w Mozambiku i przetransportowana do Stanów Zjednoczonych. Tam została sprzedana do cyrku wędrownego, gdzie regularnie karano ją ostro zakończonym ankusem. W 1994 roku, po 20 latach niewoli i tortur, cierpliwość Tyke zakończyła się w Honolulu. Słonica stratowała trenera, przedarła się przez ogrodzenie i wybiegła na ulice Honolulu, by uciec z niewoli. Spanikowane zwierzę biegając ulicami miasta raniło 13 ludzi. Policja próbując powstrzymać zwierzę wystrzeliła do niej 86 razy. Słonica leżała na ulicy 2 godziny, wykrwawiając się. Po tym zdarzeniu władze stanu Hawaje obiecały zakazać wykorzystywania egzotycznych zwierząt w cyrkach, a po latach w grudniu 2018 r. zatwierdzono stosowne rozporządzenie.

#8. Władimir Żyrinowski, zza ogrodzenia rosyjskiego konsulatu, rzuca ziemią i kamieniami w stronę żydowskich studentów, którzy oskarżyli go o antysemityzm, Strasburg, 11 kwietnia 1993 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Mieszkańcy Beauraing czekają przy wiadukcie w pobliżu szkoły klasztornej na pojawienie się Dziewicy Maryi, którą kilkoro dzieci podobno widziało tu dzień wcześniej. Belgia, 1933 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Alice Cooper, 1969 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Australijski żołnierz patrzy, jak japoński żołnierz zamierza popełnić samobójstwo, przyłożywszy granat do głowy. Nowa Gwinea, 18 grudnia 1942 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Winston Churchill ze swoim synem Randolphem i wnukiem Winstonem w stroju koronacyjnym, 1953 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Na kongresie w Moskwie, ZSRR, 1989 r.

Kliknij i zobacz więcej!

I Kongres Deputowanych Ludowych ZSRR odbył się w maju 1989 roku. W grudniu tego samego roku zmarł Andriej Dmitriewicz Sacharow.

Fizyk Witalij Ginzburg wspominał: „Pierwszy Kongres zakończył się odegraniem hymnu państwowego ZSRR. Wszyscy, zgodnie z oczekiwaniami, wstali. Jeden Sacharow nadal siedział (by być bardziej precyzyjnym, widziałem siedzącego tylko Sacharowa, chociaż myślę, że pod tym względem był naprawdę jedynym). Nie odczuwam żadnych specjalnych emocji podczas wykonywania hymnów narodowych, ale przyjęło się, by wstawać, wszyscy wstają, wstaję i ja. (...) Niezależnie od tego, czyj jest hymn i o jaki kraj chodzi, nie ma powodu, by wyrażać brak szacunku, odmawiając wstania. Ale oczywiście kwestia nie jest taka prosta, nie uważam się za autorytet, i nie zamierzam potępiać Sacharowa. Byłem po prostu zaskoczony, a kiedy wychodziliśmy z sali, zapytałem go, dlaczego nie wstał. Sacharow: nie podoba mi się ten hymn".

#14. Antoine de Saint-Exupéry z żoną Consuelo, Paryż, 1930 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Wielorybnicy przy pracy, Georgia Południowa, 1956 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#16. Selfie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z pierwszą damą kraju, Ołeną, przed zaprzysiężeniem, 20 maja 2019 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Papież Paweł VI obserwuje za pomocą teleskopu lądowanie modułu Apollo 11 na Księżycu, 20 lipca 1969 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Pogrzeb demonstrantów, którzy zginęli w starciach z wojskiem w centrum Moskwy. Pucz sierpniowy, ZSRR, 24 sierpnia 1991 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#19. George Martin ze swoją pierwszą żoną Gale Burnick, Miami, 1977 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#20. Wiec wyborczy kandydata na posła do Sejmu, prezydenta Bolesława Bieruta. Warszawa, Hala Mirowska, październik 1952. Fot. J. Baranowski

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzedniej części

Oglądany: 72578x | Komentarzy: 24 | Okejek: 366 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

10.05

09.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało