Szukaj Pokaż menu

Faktopedia DXCIX - zaskakujący finał ratowania tonącej kobiety w Chinach

112 558  
492   65  
Dzisiaj m.in mroczniejsza strona finału Ligi Mistrzów z pamiętnym występem Jerzego Dudka, ślady bitwy powietrznej nad Londynem z czasów II wojny światowej oraz krowy, które same się doją.

#1.


Dlaczego współczesne smartfony mają aż tyle aparatów fotograficznych?!

69 962  
167   83  
Smartfony, ach smartfony. Chociaż urządzenia te stały się już nieodłącznym elementem naszego życia codziennego, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ich pierwszy prototyp pojawił się na świecie już w 1992 roku.

Zatrzymane w kadrze CCLXIX - dziękuję, kochany, za czaszkę

79 534  
426   41  
W dzisiejszych "Zatrzymanych..." między innymi ciekawy gadżet dla nudystów, mecz w strugach deszczu i szczury na planie filmowym. Zapraszamy!

#1. Elizabeth Taylor i jej mąż Richard Burton. Gstaad, Szwajcaria, 24 grudnia 1967 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#2. Brytyjscy żołnierze stoją na plaży niedaleko Belfastu, stolicy Irlandii Północnej, podczas gdy miejscowe rodziny pływają w morzu. Konflikt w Irlandii Północnej, lipiec 1972 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Przyjaciele Lemmy'ego Kilmistera na uroczystościach żałobnych, 9 stycznia 2016 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Lemmy został pochowany 9 stycznia 2016 roku na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Hollywood. Nabożeństwo było transmitowane przez serwis YouTube i oglądane przez ponad 230 000 osób.

#4. Uchwyt na papierosy dla nudystów, Anglia, 1938 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Norweski badacz polarny Roald Amundsen z dwiema Eskimoskami z rosyjskiej Czukotki, które adoptował podczas wyprawy północnej w 1921 roku. W 1924 roku, po ogłoszeniu bankructwa, Amundsen odesłał je na Syberię.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Bramkarz drużyny Sparty, Miroslav Čtvrtníček, podczas meczu piłki nożnej między drużynami Pragi i Bratysławy. Praga, 1958 r. Fot. Stanislav Tereba

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Zamach na jednego z przywódców skrajnej lewicy, Rudiego Dutschke. Berlin Zachodni, 11 kwietnia 1968 r. Dutschke dostał dwie kule w głowę, jedną w ramię, ale przeżył.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Zmotoryzowana angielska niania, 1922 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Ann Pellegreno, 4 listopada 1967 r.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1937 r. Amelia Earhart podjęła próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika i zaginęła w rejonie wyspy Howland na Oceanie Spokojnym.
W 1967 r., pokonując tę samą trasę tym samym modelem samolotu "Lockheed L-10 Electra", załoga składająca się z 4 osób, w tym Ann Pellegreno, pomyślnie ukończyła lot. W rejonie wyspy Howland wrzucili do oceanu wieniec żałobny.

#10. Tor Rouen-Les-Essarts, Grand Prix Francji, 7 lipca 1968 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Podstawowy kierowca Hondy, John Surtees, odmówił wypróbowania maszyny eksperymentalnej RA302 z nadwoziem pokrytym magnezem, a debiutant Joseph Schlesser zgodził się - była to dla niego olbrzymia szansa. Podczas drugiego okrążenia RA302 rozbił się na zakręcie i zaczął płonąć. Okazało się, że nadwozie pokryte magnezem bardzo dobrze się pali. Joseph Schlesser zginął. Na zdjęciu obok płonącego w samochodzie Schlessera przejeżdża Surtees na RA301.

#11. Tradycyjnie ubrana wschodnia kobieta. Na odkrytych partiach ciała naniesiono cytaty z irańskiej feministycznej poezji erotycznej w języku farsi, Iran, lata dziewięćdziesiąte XX w.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Pierwszy francuski bankomat, Paryż, 2 lipca 1968 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#13. Kaskader Robert Craig "Evel" Knievel, Jr. przeskakuje nad fontannami Caesars Palace w Las Vegas, 31 grudnia 1967 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Robertowi Knievelowi udało się przelecieć nad fontannami Caesars Palace w Las Vegas, ale źle wylądował i przeleżał w śpiączce 29 dni.

#14. W skafandrach do nurkowania, od lewej: Charles Campbell, Travis Brann i Phil Sharrow po pierwszym nurkowaniu do wraku samolotu Beechcraft H18, jezioro Monona w stanie Wisconsin, grudzień 1967 r.

Kliknij i zobacz więcej!

10 grudnia 1967 r. poranne gazety doniosły, że brytyjski tygodnik Melody Maker umieścił wokalistę soulowego Otisa Reddinga na pierwszym miejscu w kategorii "najlepszy wokalista na świecie". Na drugim miejscu uplasował się Elvis Presley.
Tego samego dnia mały samolot Beechcraft H18 rozbił się nad Lake Monona w stanie Wisconsin. Sześć osób zginęło, jedna przeżyła, a nawet zdołała dopłynąć do brzegu. Otis Redding był wśród zmarłych. Miał 26 lat.

#15. Werner Herzog wypuszcza 11 000 ręcznie malowanych szczurów na ulice Schiedam.

Kliknij i zobacz więcej!

Herzog kręcił film "Nosferatu wampir". Zakupił białe laboratoryjne szczury na Węgrzech i kazał przemalować je na szaro. Podczas filmowania zabarykadowano okoliczne dzielnice, aby żaden szczur nie mógł uciec. Co z nimi zrobiono później - nie wiadomo. Herzog powiedział, że na planie szczury były posłuszniejsze niż Klaus Kinski.

#16. Tancerze w kostiumach przed domem dla mężczyzn we wsi Tovei, Papua Nowa Gwinea, 1921 r.

Kliknij i zobacz więcej!

#17. Dziewczyna z Arizony pisze list do ukochanego, marynarza US Navy, z podziękowaniem za przysłaną czaszkę Japończyka, 22 maja 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#18. Częściowe zawalenie się budynku Ronan Point, 22-piętrowego wieżowca w Canning Town w Newham we wschodnim Londynie, 16 maja 1968 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Powodem był wybuch gazu w mieszkaniu pani Ivy Hodge na 18. piętrze. Ronan Point był zbudowany z dużych prefabrykowanych elementów betonowych i zniszczenie jednego elementu, spowodowane wybuchem, pociągnęło za sobą zniszczenie sąsiednich elementów konstrukcji (efekt domina). Zginęło 4 mieszkańców budynku, a 17 odniosło obrażenia. Ivy Hodge przeżyła.

#19. Starosta klasy, 16-letnia Gay Skidmore, mierzy długość gołych nóg swojej koleżanki, 16-letniej Jill Norfolk, czemu przyglądają się Irene Jones (17) i Enid Lloyd (15), szkoła średnia w Chester City, Wielka Brytania, 4 grudnia 1967 r.

Kliknij i zobacz więcej!

Zmierzono spódnice 625 uczennic w szkole. Za każdy cal gołych nóg trzeba było zapłacić grzywnę w wysokości 1 pensa. Zebrane w ten sposób środki szkoła przeznaczyła na cele charytatywne.

#20. Jeden z magazynów, wypełniony do sufitu butami ofiar. Obóz koncentracyjny Auschwitz, 1944 r.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku m.in. kankan dla Chruszczowa

426
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Dlaczego współczesne smartfony mają aż tyle aparatów fotograficznych?!
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Stany Zjednoczone lat 50. na zdjęciach świetnie ukazujących ducha tej epoki
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu 20 najszczęśliwszych zdjęć na świecie. Poczujesz satysfakcję, gdy je zobaczysz
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Upiorne zdjęcia Czarnobyla sfotografowanego w podczerwieni
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Wywiady z gwiazdami filmów dla dorosłych nadal są bardzo... ciekawe
Przejdź do artykułu Wielka Warszawska Bitwa Poduszkowa - relacja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą