Szukaj Pokaż menu

Zatrzymane w kadrze CDII - Dziś jest jednym z bohaterów Anglii, ale 25 lat temu naprawdę mógł obawiać się linczu

84 684  
493   99  
Dzisiejszy odcinek rozpoczniemy w Danii, a konkretnie na torfowisku niedaleko Silkeborg. Przyjrzymy się też nietypowemu protestowi aktywistów na placu w Kolonii oraz poznamy Janka Szlajfsztajna, którego historię być może znacie już z pewnego filmu...

Nicolas Cage i jego świnka - Garść horrorowych newsów

52 522  
95   41  
Zapraszam do nowej serii filmoteki Joe Monstera, w której będą prezentowane najnowsze wiadomości ze świata horroru filmowego. Co się kręci, co niedługo wychodzi i kiedy pojawi się dwudziesta czwarta część Piły.

Kampanie dobre i złe, czyli 7 ciekawostek o reklamach

51 528  
213   24  
Z reklamami już nie wygramy, choć na pewno nie zaszkodziłoby ograniczenie ich liczby. Póki jednak jest ich tak wiele, zawsze trafią się jakieś ciekawe przypadki.

#1. Otwartość popłaca



Segregacja rasowa w Stanach Zjednoczonych potrwała – oficjalnie – do lat 60. XX wieku, ale trzeba by ogromnej naiwności, aby sądzić, że problem został całkowicie wyeliminowany. Trwa nadal, z tym że w wielu różnych wymiarach. W tym, że dyskryminacja się nie opłaca, jako pierwsza z wielkich firm zorientowała się Pepsi – i to w latach 40. ubiegłego stulecia. W swoich kampaniach reklamowych zaangażowała czarnoskóre osoby, przedstawiając je w pozytywnym świetle. Rezultat? Postękiwania Ku Klux Klanu oraz... znaczące zwiększenie sprzedaży. Po zmianie Afroamerykanie 3-krotnie chętniej sięgali po Pepsi niż po Coca-Colę. To wynik, jakiego nie dało się uzyskać żadnymi "zwykłymi" metodami.
nytimes.com

#2. Podaruj dziecku ziemniak



Etyka i reklama nie mają ze sobą wiele wspólnego. W teorii wszystkie reklamy powinny być etyczne, w praktyce mało która jest – tym bardziej jeśli mowa o reklamach skierowanych do dzieci. Już sam koncept wydaje się perfidny. Komu zań podziękować? Agencji, która w 1952 roku odpowiedzialna była za reklamowanie... figurki Pana Ziemniaka. Była to pierwsza reklama zabawki w telewizji, a zarazem pierwsza reklama skierowana do dzieci. Przedtem wszystkie kampanie kierowane były do rodziców, co pod każdym względem zdawało się bardziej uczciwe. Ale nie o uczciwość w reklamie chodzi, a o wyniki sprzedaży.
atlasobscura.com

#3. "Zdrowe" hot dogi Nathana



Nathan's Famous to – zgodnie z nazwą – popularna sieć restauracji szybkiej obsługi założona w 1916 roku przez niejakiego Nathana Handwerkera, swoją drogą imigranta z Polski. To rzecz, którą warto się pochwalić, biorąc pod uwagę, jak wielki sukces osiągnął. Zarazem to również rzecz, którą szczycić się nie wypada, biorąc pod uwagę, jakimi metodami... Kiedy Handwerker otworzył swoje stoisko z hot dogami, miał problem z przekonaniem klientów, że jego jedzenie jest zdrowe. Zapłacił więc... statystom, by przebierali się za lekarzy i jedli hot dogi przed stoiskiem, stwarzając wrażenie albo też – bez owijania w bawełnę – po prostu oszukując ludzi. Etyka i uczciwość? A po co to komu...
stevepomeranz.com

#4. Jak się nie ma, co się lubi



Umiejętność dostosowania się do zmieniającej się sytuacji rynkowej z pewnością jest bezcenna – pozwala niekiedy zawrócić wprost znad przepaści. Tak było w przypadku Marlboro – papierosów stworzonych z myślą o kobietach. Koniec, ten trzymany w ustach, pomalowano na czerwono, by ukrywał ślady szminki, dzięki czemu całość miała bardziej przemawiać do żeńskiej grupy odbiorców. Pomysł nie wypalił, z jakiegoś powodu kobiety nie były zainteresowane papierosami Marlboro. Co więc zrobiła firma? Nową kampanię reklamową – z kowbojem. Końcówka zmieniła kolor z czerwonego na brązowy, a "papierosy dla kobiet" zostały od tej pory "papierosami dla mężczyzn". I to chyba dobrze pokazuje, co myśleć, kiedy jakikolwiek producent mówi, że "stworzył produkt specjalnie z myślą o...".
firstversions.com

#5. Skutki uboczne sukcesu



Czy można zostać marką numer 1 w swojej kategorii i jednocześnie napytać sobie biedy? Okazuje się, że tak. O męskich dezodorantach Axe słyszeli prawdopodobnie wszyscy, a to za sprawą bardzo intensywnej kampanii reklamowej, której przesłanie – w skrócie – brzmiało: dezodorant Axe to twoja jedyna szansa na podryw. Brzmi zgryźliwie? Nieprzypadkowo. Specjaliści od marketingu podzielili najpierw potencjalnych użytkowników nowego dezodorantu na sześć grup, po czym wybrali tę rynkowo najbardziej obiecującą – "niepewnych siebie nowicjuszy" i do nich skierowali przekaz, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Axe zdobył ogromną popularność, a jednocześnie... zaczął być utożsamiany z dezodorantem dla przegrywów. Wtedy uznano, że czas nieco przystopować z reklamą.
businessinsider.com

#6. Człowiek głupi wszystko kupi



Ludzie z założenia nie przepadają za weryfikowaniem informacji – szczególnie jeśli te w jakiś sposób im odpowiadają, sprzyjają. Tym samym klienci Chryslera przez długi czas z dumą chwalili się przed znajomymi tym, że siedzenia w ich samochodach pokryte są skórą koryncką, Corinthian leather. Wspaniale, nieprawdaż? Cóż, radość trwała długo, aż do momentu, kiedy Ricardo Montalbán, rzecznik Chryslera, przyznał w Late Night with David Letterman, że termin ten... nie znaczy nic. Skórę koryncką wymyśliła w 1974 roku agencja reklamowa Bozell, a resztę zrobili sami ludzie nieświadomi tego, że ich niezwykła, doskonała i egzotyczna tapicerka jest w rzeczywistości produkowana masowo w New Jersey, a o jakimkolwiek Koryncie nawet nie słyszała.
libertyleathergoods.com

#7. Jeszcze jeden sekret Victorii



Victoria's Secret to prawdopodobnie najsłynniejszy producent luksusowej bielizny – a przynajmniej tak właśnie jest postrzegany. Choć nie zawsze tak było. Przede wszystkim początkowo działania reklamowe VS skierowane były do mężczyzn – by zachęcić ich do kupowania bielizny dla swoich partnerek. Kiedy firmę – za symboliczny milion dolarów – nabył Leslie Wexner, postanowił ukierunkować marketing Victoria's Secret na kobiety. Aby stworzyć wrażenie, że marka jest luksusowa, w katalogach... podawano fałszywy adres siedziby firmy, podając jakoby miała ona miejsce w Londynie (przy zmyślonej ulicy, żeby było zabawniej). Na ile to akurat przełożyło się na wyniki sprzedaży, trudno powiedzieć. Najwyraźniej jednak prawdziwe Columbus, Ohio nie brzmiało wystarczająco luksusowo i dlatego zdecydowano się na jeszcze jeden sekret.
retailgazette.co.uk
213
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Nicolas Cage i jego świnka - Garść horrorowych newsów
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Pomysłowe reklamy, które przykuwają uwagę
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Pomysłowe slogany reklamowe dla znanych firm
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Czy potrafisz rozpoznać wszystkie postacie filmowe stworzone z pomocą klocków LEGO?
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu 20 przypadków, kiedy restauracje (i sklepy) chciały być oryginalne i przesadziły VIII - azjatyckie specjały
Przejdź do artykułu 21 genialnych plakatów promujących ważne społeczne akcje

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą