Szukaj Pokaż menu

Ludzie-mapy

20 311  
40   1  
Nikki Rosato tworzy w dziedzinie kartografii. Zamiast rysować mapy, tnie je na drobne linie ulic, rzek i autostrad, a następnie tworzy z nich rzeźby i portrety. Te dzieła zwykle odzwierciedlają ludzi i ich miejsca zamieszkania.

8 wspaniałych fotografii i ich historie

172 483  
1412   19  
Robisz zdjęcia telefonem, wrzucasz na Facebooka i podpisujesz "takie tam w stodole", "takie tam w brudnym lustrze w łazience"? No to patrz i ucz się, jak robią to prawdziwi profesjonaliści. 8 niesamowitych zdjęć i opowiedziane nimi historie.

#1. Libijski rebeliant strzelający z granatnika, Libia, fot. Anis Mili

10 ciekawostek o kostiumie kąpielowym

171 141  
810   15  
O pierwszym bikini mówiono, że pozwala odkryć w dziewczynie wszystko oprócz panieńskiego nazwiska jej matki. My w ten zimowy wtorek odkryjemy kilka ciekawostek z historii kostiumu kąpielowego.

#1. Taka parada to się rozumie


Największa parada bikini miała miejsce w 2009 roku w Johannesburgu. Wzięło w niej udział 287 dziewczyn ubranych jedynie w kostium kąpielowy. Imprezę zorganizowano by zwrócić uwagę społeczeństwa na problem raka piersi.

#2. Niezbyt tani


Najdroższy kostium kąpielowy na świecie kosztuje 30 mln. Dolarów. Został on zaprojektowany przez Susan Rosen dla firmy Steinmetz Diamonds. Kostium zdobią ponad 150-karatowe brylanty oprawione w platynę.

#3. Nawet tam zajrzeli


Brak skromności nie był zbyt ceniony na początku XX wieku. W 1919 roku przekonała się o tym pewna kobieta z Coney Island, którą aresztowano za noszenie kostiumu kąpielowego... pod normalnym ubraniem. Zdjęcie powyżej ilustruje podobną sytuację z Chicago.

#4. W trosce o moralność


Początkowo bikini było zabronione w Belgii, Włoszech, Hiszpanii i Australii, czyli krajach, w których dominującym wyznaniem jest katolicyzm.

#5. Do paki za stringi


Nawet w naszych, wydawałoby się bezwstydnych, czasach można zostać ukaranym za zbyt wyzywający strój. W Melbourne, stan Floryda zakładanie stringów zagrożone jest karą w wysokości 500 dolarów lub 60 dniami pozbawienia wolności.

#6. Początki w paski


Pierwsza lalka Barbie, która pojawiła się w sklepach w 1959 r. miała na sobie kostium kąpielowy w czarno-białe paski.

#7. Śpiewany marketing


Dużą zasługę w popularyzacji bikini miała piosenka „Itsy Bitsy Teenie Weenie” z 1960 r. Utwór opowiada historię nieśmiałej dziewczyny ubranej w żółte bikini w groszki.

https://www.youtube.com/watch?v=Nj1zRxqufis

#8. Powrót do korzeni


W 1962 roku na ekrany kin wszedł pierwszy film z serii obrazów o agencie Jamesie Bondzie - Dr No. Występująca w nim szwajcarska aktorka Ursula Andress miała na sobie samodzielnie zrobiony kostium, do którego nawiązuje ten, tak ładnie prezentowany przez Halle Berry w "Śmierć nadejdzie jutro".

#9. Na pierwszy ogień


Tyra Banks była pierwszą czarną Amerykanką, która pojawiła się na okładce magazynu „Sports Illustrated”. Numer wydano w 1997 r. Drugą była Beyoncé, zdobiąca okładkę numeru z 2007 roku. Do obejrzenia tutaj.

#10. Podsumowanie


„W trudnych powojennych czasach ludzkość potrzebowała czegoś, co przywróci światu pokój i szczęście. Tym czymś było bikini. Doskonałość jego formy i funkcjonalność sprawiły, że ludzie zjednoczyli się w jednej myśli: "wow!" To prawdopodobnie najlepszy wynalazek wywołujący radość, jaki wymyślono w XX wieku”. - Dominic Smith, wydawca magazynu „Nuts”. No cóż... trudno się z nim nie zgodzić.


Jeśli chcesz jeszcze poczytać o bikini, to zajrzyj tutaj.
810
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 8 wspaniałych fotografii i ich historie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Tajemnicze zjawiska z czasów II Wojny Światowej
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Podryw w Polsce
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, które nas ogłupiają

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą